Toimistotarvikkeet Hämeenlinna

 

Verkkokauppamme toimittaa tilauksesi nopeasti Hämeenlinnaan - ihan ovellesi asti

 

Meillä on ei ole kivijalkamyymälää Hämeenlinnassa, mutta älä anna sen hämätä, sillä saat tilattua täältä verkkokaupastamme kaikki toimistotarvikkeet, palaverijuomat, kahviotuotteet, ergonomiatuotteet, kiinteistö- ja siivoustarvikkeet ja paljon muutakin nopealla toimituksella suoraan työpaikalle tai kotiin. Me toimitamme tilauksesi halutessasi vaikka ovellesi asti! Toimitamme myös mökkisi ovelle, kunhan mökilläsi on selkeä postiosoite sekä isommallakin autolla ajettava tie perille asti.

Vanajaveden rannalla

Kun kuulee Finlandia-hymnin soivan, voi mielessään nähdä erään nuoren säveltäjän käyskentelevän viulunsa kera Aulangon autereisilla poluilla kirpeänä syysaamuna. Tuo nuori herra oli Hämeenlinnan kaupunginlääkärin pojaksi 1865 syntynyt Johan Christian Julius "Jean" Sibelius, jonka upeat kansallisromanttiset sävellykset olivat tuona aikana merkittävässä roolissa suomalaisen identiteetin muodostumisessa. Sibeliuksesta ja hänen vaimostaan Ainosta tuli myöhemmin, Järvenpäähän muutettuaan, Wulffin vakioasiakkaita: Jean soitti usein meille ja tilasi tavaraa Ainolaan, kun Aino puolestaan taas mieluummin tuli Helsingin myymäläämme asioimaan.

Hämeenlinnan pitkästä historiasta muistuttaa yli 700-vuotias Hämeen linna, joka Pohjoismaiden parhaiten säilyneenä linnana seisoo yhä ylväänä paikallaan, kätkien muuriensa sisään monet tarinat keskiajalta. Linnan lähellä omia tarinoitaan vartioi entinen Hämeenlinnan lääninvankila, joka nykyään on Suomen suurin ja Euroopan laajin vankilamuseo. Lähempää historiaa voi kesäisin nauttia Ahveniston maauimalassa, joka on rakennettu vuoden 1952 Olympialaisten viisiottelua varten, ja joka valittiin Vuoden Liikuntapaikaksi 2017. Mainittakoon myös Hämeenlinnan upea taidemuseo, jonka yli 8000 teoksen kokoelman perustana on Viipurin taidemuseosta toisen maailmansodan jaloista evakuoidut taideteokset. Hämeenlinna on museoiden kaupunki, mainittakoon hienoina kulttuurihistoriallisina kohteina Museo Skogster, Jean Sibeliuksen syntymäkoti, Palanderin talo sekä Säästöpankinmuseo.

Uudempaa Suomen historian havinaa edustavat Hämeenlinnassa syntyneet Vexi Salmi ja Antti Yrjö Hammarberg, taiteilijanimeltään Irwin Goodman. Vexi ja Irwin tutustuivat ja ystävystyivät jo 3-vuotiaina, asuessaan kumpikin Rinkelikadun varrella. Irwin oli kansanlaulaja, joskin maineeltaan ajoittain hieman kyseenalainen, mutta koska kansa häntä rakasti, valikoitui hänen nimensä myös modernin, keskelle moottoritietä rakennetun Kauppakeskus Goodmanin nimeksi. Yli 70 liikkeen rykelmästä voi varmasti löytää simmarit, sammarit, kummarit ja piponkin! Ja jos moottoritietä jatkaa pohjoiseen n 20 minuuttia, löytää pienen suuren kylän, jota Iittala Villageksi kutsutaan. Mutta se onkin jo ihan oma tarinansa.

Wulffilta on turvallista tilata

Kotimainen verkkokauppamme on turvallinen käyttää ja palvelin sijaitsee Suomessa. Voit tilata myös ilman rekisteröitymistä. Rekisteröityvien asiakkaiden salasanat tallennetaan palvelimelle aina salattuna, eikä pankki- tai luottokortin tunnisteita tallenneta verkkokauppaan koskaan. Palvelimen tietoturva toteutetaan IDP/IDS laitteistolla, palvelunestohyökkäyksen estopalvelulla, reitittimen pääsylistasuojauksella sekä palomuuri-palvelulla.

Meilläkin on pitkä historia

Wulff Oy Ab:n historia ulottuu aina vuoteen 1890 asti, jolloin herra nimeltä Thomas Wulff perusti yrityksen. Wulff on palvellut asiakkaitaan jo Venäjän vallan aikana sekä nähnyt Suomen itsenäistymisen, ensimmäisen maailmansodan, talvisodan, jatkosodan ja toisen maailmansodan. Se on aikanaan suojannut Helsingin myymälänsä näyteikkunat ja ovet laudoin ja hiekkasäkein pommitusten aikana. Wulff on historiansa aikana ylpeänä palvellut useita Suomen presidenttejä, Jean ja Aino Sibeliusta, Akseli Gallen-Kallelaa, Albert Edelfeldtiä, Juhani Ahoa, Rudolf Koivua, Mathilda Wredeä ja lukemattomia muita historiallisia henkilöitä. Saammehan palvella myös sinua?

 

Wulff_Oy_Ab_Wulffinkulma_1890  jean_ja_aino_sibelius_v1915_hgin_kaupunginmuseo_eric_sundstrom

Vasemmalla Wulffin Helsingin myymälä "Wulffin kulma" 1900-luvun alkupuolella (kuva Wulffin arkistot) ja oikealla Jean ja Aino Sibelius vuonna 1915 Ainolassa (Kuva Hgin kaupunginmuseo, Eric Sundström).